Výplne vonkajších otvorov

Obvodové konštrukcie domu majú zásadný vplyv na jeho energetickú bilanciu, preto v nízkoenergetických a pasívnych stavbách musí mať celý ich obal výborné tepelnoizolačné parametre, ktoré drevostavby nepochybne majú. Týmto vysokým nárokom sa musia prispôsobiť aj vonkajšie výplne otvorov.

Pri rozhodovaní o veľkosti okien a ich orientácii na svetové strany platí, že okná orientované na juh by mali byť čo najväčšie, kým tie na severnej strane najmenšie, aby poskytli len nevyhnutné prirodzené osvetlenie priestorov. Súčet zasklených plôch by nemal presiahnuť hranicu 25% z celkovej plochy obvodových konštrukcií, ani 25% z podlahovej plochy danej miestnosti.  V nízkoenergetických domoch je výhodnejšie mať menej väčších okien ako viac malých. Rámy okien sú totiž najslabším prvkom celej konštrukcie a pri malých otvoroch sa ich podiel na celkovej ploche okien zvyšuje.

Štandardná cenová ponuka obsahuje šesť/sedem komorový profil REHAU SYNEGO  Uw = 0,76 – 1,2 W/(m2.K) s izolačným trojsklom 4-16-4-16-4 Ug=0,6 W/(m2.K)  s dvomi dorazovými tesneniami a jedným stredovým tesnením sivej farby pri bielych a čiernej farby pri farebných oknách.  Profil SYNEGO so stavebnou hĺbkou 80 mm má vlastnosti izolácie zlúčiteľné s  požiadavkami štandardu pasívneho domu. Jeho špeciálna povrchová úprava HDF (High Definition Finishing) zaručuje vysokú odolnosť proti pôsobeniu agresívnych vonkajších vplyvov životného prostredia počas celej doby prevádzky.

REHAU SYNEGO             Rehau farby

Okná sú štandardne dodávané s povrchom hladkým bielym zo strany interiéru a exteriéru, za príplatok sa dá vybrať z takmer 40 dekoračných fólií s imitáciou dreva a jednofarebných fólií. Dekoračné fólie možno aplikovať z jednej strany alebo z oboch strán, ako si kto praje.

 

Za príplatok je možné dodať okná REHAU GENEO 3+, resp. REHAU GENEO 3+ PASSIV

Rehau Geneo 3+                        Rehau Geneo 3+Passiv

 

Dverné výplne je možné si vybrať na nasledujúcich odkazoch:

 

GAVA    BAU

 

Parapety značky Helopal – parapety z liateho mramoru

Helopal Home 18      Helopal Home 91

 

Tieniaca technika

Pri rozhodovaní o optimálnej veľkosti okien je dôležité nájsť kompromis ktorý zohľadní estetickú stránku a príjemné proporcie architektúry, ako aj vplyv pasívnych solárnych ziskov v zimnom období a nežiaduceho prehrievania v letných mesiacoch. V zásade platí, že čím sú okná väčšie, tým sú väčšie aj pasívne solárne zisky a tým je menšia potreba tepla na vykurovanie v zime, v lete sa však zvyšuje nežiaduce prehrievanie. Najmenej komfortné je veľké presklenie orientované na východnú alebo západnú stranu, pretože slnečné lúče sa v lete dostanú hlboko do interiéru, nakoľko dopadajú pod malým uhlom. Toho dôsledkom môže byť nepríjemné prehrievanie a prílišné oslnenie miestností. Významnú úlohu proti prehrievaniu zohráva tienenie zasklených plôch ako sú napr. rolety, žalúzie, markízy, slnolamy, resp. presahy striech.

Exteriérové rolety vytvoria ochranu pred prehrievaním interiéru v lete a zároveň pred únikmi tepla v zime. V lete dokážu zachytiť až 95% tepla zo slnečných lúčov. V zimnom období zabraňujú únikom tepla z interiéru, súčiniteľ tepelnej vodivosti dokážu zlepšiť až o 15%.

Vonkajšie rolety, viditeľný kastlík     screenhunter1

Exteriérové žalúzie sú účinnou ochranou pred prehrievaním interiéru v lete, ktorá navyše umožňuje plynulú reguláciu osvetlenia a taktiež zlepšujú tepelnoizolačné parametre okna.

Zsaluzia     Zsaluzia2

Fasádne markízy sú spoľahlivou, avšak v našich podmienkach zatiaľ málo rozšírenou ochranou pred prehrievaním interiéru.

Markíza 1     Markíza 2

Presahy strechy

Garden-Studio-in-constructionPresahy strechy 1