Materiály

Technické a fyzikálne stavebné predpisy a zvýšené nároky na kvalitu bývania kladú čoraz väčšie nároky na materiály. Moderné drevostavby sa dnes dožadujú presnosti a precíznosti, preto sa musí dodávať presne dimenzované a sušené drevo.

Konštrukčné masívne drevo (KVH – Konstruktionvollholz)

Predstavuje drevený stavebný hranol, ktorý vďaka svojim vlastnostiam podstatne rozširuje použitie dreva v konštrukciách kde štandardné nespracované rezivo z píly nestačí. KVH hranol sa vyrába zo smrekového reziva, ktoré je vysušené na vlhkost 15 ± 3 % a hobľované na presný rozmer. KVH hranol je po dľžke spájaný tzv. cinkovým spojom. Ďalšou výhodou sušenia je fakt, že pri tomto procese prechádza drevo vysokými teplotami, pri ktorých sa zničia všetky zárodky škodcov, ktoré sa v dreve mohli nachádzať. V dôsledku vysušeného stavu si drevo udržuje tvarovú stálosť, nekrúti sa a nepraská.

KVH21KVH1

Plošné konštrukčné materiály – dosky Knauf Vidiwall

Používané sú ako staticky nosné prvky pre obklad stien s drevenou konštrukciou. Skladajú sa z veľmi kvalitnej štukatérskej sadry a špeciálnyhc celulózových vlákien. Medzi ich vlastnosti patrí vysoká pevnosť, požiarna odolnosť a veľká vlhkuvzdornosť. Výrobcom udávané konzolové zaťaženie je 50 kg v prípade použitia správnej hmoždinky do dutých stien.

Starý vytriedený papier sa spracuje v mlynoch na celulózové vlákna, ktoré sa zasucha zmiešajú so sadrou v pomere približne 20 % papiera a 80 % sadry. Vlákna v zmesi vytvárajú pevnú väzbu podobne ako tvoria v železobétone prúty oceľovej výstuže. Proces výroby po premiešaní sadry a papierových vlákien pokračuje nanášaním tejto suchej zmesi na výrobný pás, kde sa preleje vodou. Lisovaním mokrej zmesi sa pri tlaku 600 atmosfér vylúči voda a doska získa požadovanú hrúbku. Následným vysušením v sušiacich boxoch pri teplotách od +100 do +200 °C celý proces výroby pokračuje a vzniká mimoriadne odolná a tvrdá doska. Finálnou impregnáciou, ktorá sa realizuje zemiakovým škrobom, získa doska odolnosť proti vode a následným brúsením povrchu sa skalibruje na presnú hrúbku. Rezaním na požadované rozmery a ukladaním dosiek na palety sa výroba končí. Celý proces výroby je bez použitia akýchkoľvek ďalších chemických prísad.

Knauf-Vidiwall1

Minerálna izolačná vlna Knauf

ECOSE Technology je nová revolučná technológia spájania bez formaldehydov, založená na rýchlo obnoviteľných materiáloch namiesto materiálov na petrochemickom základe. Redukuje obsiahnutú energiu a poskytuje vysokú environmentálnu udržateľnosť. ECOSE Technology sa momentálne používa pri výrobkoch zo sklenej minerálnej vlny.

Prírodné spojivo v ECOSE Technology má tú istú funkciu ako fenol – formaldehydové spojivo v konvenčných výrobkoch z minerálnej vlny – viaže vlákna dohromady a zabezpečuje pevnosť, trvácnosť a pružnosť požadovanú v priemysle izolácií. Tento revolučný vedecký objav eliminuje obsah formaldehydu a fenolov nachádzajúcich sa v tradičných spojivách používaných v rôznych priemyselných procesoch.

knauf-mineralna-izolacia