O drevostavbách

Nízkoenergetické montované domy a pasívne domy sa čoraz viac udomácňujú aj v našich zemepisných šírkach. V porovnaní s klasickou výstavbou domov na silikátovej báze (murované domy) dosahujú nízkoenergetické drevodomy výrazne nižšie náklady na vykurovanie. Je to spôsobené vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktorými tieto domy disponujú. Ďalšou výhodou tejto koncepcie je skutočnosť, že pri rovnakej zastavanej ploche získame väčšiu úžitkovú plochu, vzhľadom na priaznivejšiu hrúbku obvodových stien. Z toho nám vyplýva, že dobre zhotovený montovaný nízkoenergetický alebo pasívny dom je určite správna voľba pre vaše budúce bývanie.

VÝHODY DREVOSTAVIEB

 • použitie ekologických a zdraviu neškodných materiálov, biologická odstrániteľnosť,
 • rýchla realizácia domu, krátka doba výroby stavby a jej montáž,
 • suchý proces výstavby umožňuje stavbu realizovať aj v zimnom období,
 • všetky stavebné prvky sú umelo vysušené a sú ošetrené proti napadnutiu drevokazným hmyzom a hubami,
 • drevostavby poskytujú príjemnú vnútornú klímu počas roka, drevo je výborný tepelný izolant, v lete udržiava chlad a v zime teplo,
 • drevo je schopné vyrovnávať svoju vlhkosť, a tým regulovať vlhkosť ovzdušia v interiéri,
 • drevené konštrukcie spĺňajú požiadavky požiarnej odolnosti podľa príslušnej normy,
 • výborné akustické vlastnosti sendvičových konštrukcií vďaka vrstveniu materiálov,
 • malá hrúbka obvodových stien, keďže izolácia sa vkladá medzi nosné prvky,
 • viac vnútorného priestoru pri rovnakom pôdoryse domu (úspora na 100 m2 až 10 m2),
 • veľmi ľahko možno meniť vnútorné dispozičné riešenie,
 • pomerne nízke náklady na výstavbu, úspory na preprave materiálu, mechanizmov,
 • menšie nároky na spodnú stavbu (základy) v dôsledku nízkej hmotnosti drevostavby,
 • lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s inými konštrukciami, majú vysoký tepelný odpor,
 • drevodomy sa radia medzi nízkoenergetické domy s ročnou potrebou energie v rozpätí 50-70 kWh/m2/rok, šetria náklady a energiu na vykurovanie, sú tak ekologickým prínosom, potrebujú až o 30 % energie menej ako pri vykurovaní murovaného domu.

Drevo ako stavebný materiál sa využíva odjakživa. Použitie dreva na stavebné konštrukcie prechádzalo svojím vývojom. U nás sme sa s drevostavbami stretávali v minulosti najmä vo forme dreveníc. Išlo o typ masívnych drevostavieb. Nosnú konštrukciu tvorili hrubo opracované trámy uložené naležato a v rohu previazané. Vyskytovali sa hlavne vo vidieckom prostredí, v mestách sa skôr stavali hrazdené stavby. V 20. storočí došlo k ústupu dreva ako tradičného stavebného materiálu aj dôsledkom priemyselnej revolúcie. Tento klasický materiál nahradili novodobé progresívne „výhodnejšie“ technológie. Drevodomy dnes musia čeliť predsudkom laickej i odbornej verejnosti.
Drevenica

V krajinách západnej Európy sa stavebné konštrukcie na báze dreva s úspechom používajú pre najrôznejšie typy objektov oveľa širšie ako u nás.

Podiel stavieb na báze dreva v krajinách EÚ:

Škandinávia 70%
Nemecko 25%
Bavorsko 50%
Rakúsko 40%
Švajčiarsko 28%
Taliansko 18%
Česko 11%
Slovensko 10%

Pasívne domy

Čoraz väčšiu pozornosť vyvolávajú pasívne domy. Bývanie v takom pasívnom dome môže byť dobrou voľbou nielen pre zákazníka, ktorého hlavnou prioritou je znižovanie nákladov na kúrenie a teplú vodu, ale aj pre zákazníka, ktorý chce chrániť životné prostredie.

Najväčšou devízou pasívnych domov je veľmi nízka energetická náročnosť – 15kW/m2/rok. Znamená to, že pri optimálnom riešení náklady na kúrenie pre dom s úžitkovou plochou 100 m2 neprekročia 20-30 € .

m_h_1-1024x768

Prevádzka pasívnych domov je odlišná od klasickej, hoci aj dobre zateplenej budovy, preto je potrebné venovať náležitú pozornosť jednotlivým riešeniam už vo fáze projektovania.

Pri stavbe pasívneho domu je veľmi dôležitá orientácia voči svetovým stranám, ale aj optimálny výber okien, dverí a v neposlednom rade je dôležité tienenie. V takomto dome, kvôli dokonalej izolácii sa o čistý vzduch stará rekuperačné (ventilačné) zariadenie, ktoré pracuje s účinnosťou 90-95 %.

Náklady na realizáciu optimálne naprojektovaného a dobre realizovaného pasívneho domu v porovnaní s nízkoenergetickým sú vyššie len o 15 %, čo ale je zanedbateľné, keď berieme do úvahy budúce úspory na prevádzke a taktiež enviromentálny aspekt.